10 כללים לגלישה בטוחה באינטרנט- להורדה בחינם (גם בעברית)

10 כללים לגלישה בטוחה באינטרנט- להורדה בחינם. פוסט חדש שכתבתי לקראת השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת. כמה מילים על הנושא, וגם כמה נקודות לדיון ולהתייחסות שלדעתי חשוב מאוד להעלות עם התלמידים וגם עם הילדים הפרטיים.

החשוב, כמובן, לדבר על הנושא לאורך השנה כולה ובהזדמנויות שונות, כך שגם אם נתקלתם בפוסט הזה במועד אחר, ממליצה לקרוא ולהתייחס.

תוכלו להוריד מהפוסט בחינם את הקבצים המעוצבים באנגלית וגם בעברית!

סכנות האינטרנט- כללים לגלישה בטוחה באינטרנט

סיפורי סבתא

אני אוהבת לספר לתלמידים שלי איך הדברים היו back in the day. כלומר כשאני היתי בגילם והקידמה הגיעה גם אלינו.

כששילמנו על הודעות SMS לפי מספר תווים. כשישבנו מול הטלוויזיה בזמן אמת לחכות שתתחיל הסדרה שאהבנו. וגם כשהחיבור לאינטרנט התאפשר רק בלילה (כדי לא לתפוס את הטלפון הקווי), באמצעות כבל ארוך שעבר בכל הסלון, עם צלילי חיוג מעצבנים ברקע.

ואז כשהאינטרנט הגיע (בצליעה, אבל הגיע) לבתים רבים בישראל, אז גם התחיל הדיון הזה על בטיחות ברשת. בני נוער רבים התחילו לבלות זמן בצ’אטים וב-ICQ, להיחשף למגוון תכנים וגם לאנשים חדשים. חלונות חדשים של הזדמנויות נפתחו, ואיתם גם רובד חדש של סכנות ואזהרות.

אז בימנו כבר לא משלמים על הודעות SMS רגילות (וגם בקושי משתמשים בהן). רואים את מרבית הסדרות לפי דרישה בלחיצת כפתור, וגם מתחברים לאינטרנט בכל שעה שרוצים בלי לחשוב פעמיים.

האינטרנט מאפשר לכל העולם להיות נגיש בלחיצת כפתור, אבל הסכנות שלו עדיין ישנן. הרבה יותר מתוחכמות, מוסוות וגם אורבות לילדים בגילאים צעירים יותר ויותר.

השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת

השבוע מציינים במערכת החינוך את השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת. אני באמת מאמינה, שחלק גדול מהשיח עם התלמידים צריך להיות גם סביב הדברים החיוביים וההזדמנויות שהאינטרנט מספק עבורנו.

ולכן, כדיון מקדים, אפשר לדבר על נושאים כגון:

  • אילו דברים אפשר לעשות באינטרנט?
  • הדברים הכי מעניינים שאני עושה באינטרנט
  • במה האינטרנט עוזר לי?
  • משהו אחד שלמדתי או גיליתי בזכות האינטרנט במהלך השבוע האחרון.
  • איך החיים היו נראים ללא אינטרנט
  • מחשב בחדר או מחשב במקום גלוי בסלון- בעד או נגד (שאלה לדיון שיכולה לחבר לחלק הבא).

אבל אסור להתעלם גם מסכנות האינטרנט, שקיימות וחייבות לעלות לדיון בבית הספר, במסגרות חינוכיות אחרות וגם בבתים.

כללים לגלישה בטוחה באינטרנט- קבצים להורדה בחינם

לפוסט מצורף קובץ מעוצב, באנגלית וגם בעברית! בו תוכלו להשתמש עם התלמידים שלכם למגוון מטרות.

  • לנהל דיון כיתתי ולשמוע את דעותיהם, עמדותיהם וחוויותיהם של התלמידים סביב הסעיפים השונים. האם נתקלו במקרים דומים. מה דעתם על האמירה? האם הוזהרו בנושא בעבר? אפשר לשתף מסך בזום או להדפיס את הכרטיסיות ולהציג אותן באופן פיזי.
  • לחלק את הכיתה לקבוצות, לתת לכל קבוצה את אחת הכרטיסיות ולבקש לענות על שורה של שאלות- להביע דעה, לכתוב תרחיש סביב הנושא, לכתוב דיאלוג בנושא בין שתי דמויות שנקלעו לסיטואציה דומה וכדומה.
  • וכמובן אני ממש ממליצה לתלות את הכרטיסיות בכיתה, על מנת שיהיו מונכחות לאורך השנה כולה.

סכנות האינטרנט- כללים לגלישה בטוחה באינטרנט

10 כללים לגלישה בטוחה באינטרנט ובאפליקציות:

אני מאמינה מאוד בשילוב של כישורי חיים גם בשיעורי חינוך וגם בשיעורים המקצועיים. ולכן גם כל שיעור מקצועי, באנגלית או בעברית, יכול להיות הזדמנות לדבר על הנושא.

1. אל תאמינו לכל מה שמספרים לכם באינטרנט. בדקו את המידע שמישהו מוסר לכם. לא כולם דוברי אמת. לעתים, אנשים נוטים להציג את עצמם באינטרנט או ברשתות החברתיות בצורה שונה מאוד מהמציאות.

2. לעולם אל תמסרו מידע אישי לאנשים שאתם לא מכירים. מידע על עצמכם, על המשפחה שלכם, החברים שלכם, היכן אתם גרים או לומדים.

3. לעולם אל תפגשו לבד עם מישהו שהכרתם באינטרנט! תמיד שתפו מבוגר עליו אתם סומכים (הורה, מורה, אח או אחות גדולים) אם מישהו שהכרתם דרך האינטרנט מציע לכם להיפגש.

4. ספרו למבוגר אם מישהו מציק לכם או גורם לכם להרגיש לא בנוח באינטרנט. אם אתם מודאגים בעקבות שיחה, תמונה, הצעה או התקשרות כלשהי עם אדם אחר באינטרנט- שתפו בכך מבוגר עליו אתם סומכים.

ספרו למבוגר

5. אל תלחצו על קישורים ואל תפתחו קבצים מאנשים שאתם לא מכירים.

6. אל תשתפו תמונות אישיות שלכם עם אנשים זרים. אם הם מבקשים מכם תמונות- ספרו להורה או למורה. הפכו את הפרופילים שלכם לפרטיים, לא ציבוריים. אשרו רק אנשים שאתם מכירים.

7. זכרו, שמהרגע ששיתפתם משהו באינטרנט או ברשתות החברתיות, זה מגיע להמון זוגות עיניים. כלומר חשוף להמון אנשים. גם לאלה שלא חשבתם או תכננתם.

סכנות האינטרנט- כללים לגלישה בטוחה באינטרנט

8. לעולם אל תשתפו תמונה או סרטון מביך של עצמכם או של מישהו אחר. גם אם תמחקו את זה אחר כך, לא תוכלו לבטל את כל הפעמים שהוא שותף על ידי אחרים.

9. גם אם עשיתם טעות באינטרנט, אל תפחדו לשתף הורה, מורה או מבוגר אחר שיכול לעזור לכם.

אני ממש רוצה להתעכב על הסעיף הזה, כי לדעתי זה מסר שחשוב מאוד להעביר. ילדים יעשו טעויות, גם אם הדרכנו אותם והסברנו להם איך לא לפעול. ובכל זאת, חשוב מאוד שידעו. גם אם קרה משהו, וגם אם עשיתם שטות או טעות, אל תישארו עם זה לבד. הטעות יכולה להתגלגל לטעות חמורה יותר, והתערבות של מבוגר יכולה לעצור את כדור השלג הזה ולהפנות לסיוע מתאים.

10. ספרו להורה או למורה אם חבר או חברה שלכם הסתבכו או עשו טעות באינטרנט. זאת לא הלשנה, אלא עזרה לחבר בשעת צרה.

גם כאן, מדובר במסר בעל משמעות עמוקה מאוד. ילדים ובני נוער משתפים זה את זה, ויודעים אחד על השני המון דברים. חשוב לתת להם את הכלים לזהות, אילו סודות אפשר וחשוב לשמור עבור החברים, ואילו סודות אסור. ולכן חשוב מאוד לקיים שיח עם תלמידים על מקרים בהם יודעים שחבריהם הסתבכו או חוו פגיעה או הטרדה. שתוף של מבוגר משמעותי הוא הכרחי במצבים כמו אלה. זאת לא הלשנה, אלא עזרה לחבר.

ולחלק האומנותי

את כל מה שכאן תוכלו להוריד בקבצים מעוצבים שמתאימים לתלמידי יסודי.

הקבצים אמנם מתאימים לרמת יסודי, אבל חשוב, כמובן, לדבר על הנושא גם עם תלמידים בוגרים. באדפטציות נכונות, הוא רלוונטי גם לבני הנוער.

להורדת הכללים לגלישה בטוחה באנגלית:

להורדת הקובץ

להורדת הכללים לגלישה בטוחה בעברית- הקובץ מגיע בשתי גרסאות, עם וללא ניקוד.

להורדת הקובץ

שתפו את הפוסט על מנת שיגיע לכמה שיותר הורים ואנשי חינוך!

לי שלייכמן, יועצת חינוכית, M.A, מורה פרטית לאנגלית ומפתחת תוכן להוראה חווייתית

לקריאה נוספת- פוסטים מומלצים מהבלוג:

כיף שבאתם! תרגישו חופשי לכתוב לי לכל שאלה, הבהרה, רעיון או בקשה.

ואפשר גם כאן:

חץ-49-01-01