Tapple- משחק אוצר מילים שאתם ממש חייבים להכיר

האם אתם מכירים את Tapple, משחק לתרגול של אוצר מילים? אם לא אז אתם ממש חייבים להכיר.

הפוסט מכיל affiliate links

לאחר תקופה ארוכה בו המשחק היה חסר במלאי, אני רואה שלאחרונה הוא שוב חזר. אמנם בצבעים קצר אחרים מהעותק שאצלי, אבל הרעיון הוא אותו רעיון. המשחק ניתן לרכישה מאמזון, בקישור הנ”ל.

Tapple Game

זה התחיל כך…

יש תקופות בהן אני שבעה לחלוטין מכל ארסנל הכלים והמשחקים שלי, ויש תקופות בהן אני מוצאת את עצמי יושבת שעות על גבי שעות ביוטיוב, ורק מחפשת דברים חדשים ומעניינים שירעננו קצת את ההוראה שלי.

Tapple היה אחת המציאות האלה. מעולם לא שמעתי על המשחק הזה מאדם שהכרתי, מעולם לא ראיתי אותו בשום חנות משחקים ובשום בית ואפילו לא ידעתי שהוא קיים.

אבל אז ראיתי אנשים משחקים בו ביוטיוב, ואמרתי לעצמי- “כן! זה מה שחסר לי, עוד משחק ארץ עיר”. אבל נו, הוריאציה שהמשחק הזה מציע היא באמת כייפית ועושה פלאים לא רק לאוצר המילים אלא גם למוטיבציה לחזק אותו.

Tapple

הרעיון של המשחק מאוד פשוט. למשחק מצורפות כרטיסיות של קטגוריות שונות, לדוגמא טעמי גלידה, חלקי גוף, פירות, כלי נגינה ועוד. הכרטיסיות הן דו צדדיות, כך שצבע אחד מיועד לשחקנים צעירים יותר, והצבע השני לשחקנים מתקדמים יותר, כך שאפשר לבחור קטגוריה בהתאם לגיל ולרמה של הילדים שבשולחן.

לאחר שבוחרים קטגוריה, מפעילים את גלגל המשחק (מופעל באמצעות שתי סוללות AA). לכל שחקן יש 10 שניות. השחקן הראשון (לפי הוראות המשחק- זה שהשם שלו הכי קרוב לאות A) אומר מילה אחת שקשורה לקטגוריה, לוחץ על האות הפותחת ואז מאפס את השעון. השחקן שאחריו אומר מילה נוספת (רק שכבר אסור לו להשתמש באות שנלחצה), ולוחץ על האות הפותחת של המילה שאמר, והמשחק ממשיך. במידה ומי מהשחקנים משתהה ולא מצליח לחשוב על מילה כלשהי שמתחילה באות כלשהי שעדיין לא נלחצה תוך 10 שניות- הוא נפסל והמשחק ממשיך בלעדיו. המנצח הוא ה- Last Man Standing.

Tapple Game

אז לדוגמא:

מוש ומושית משחקים במשחק. קטגוריה- בעלי חיים.

מוש אומר dog, לוחץ על האות d ומאפס את השעון

מושית אומרת cat ולוחצת על האות c, ומאפסת את השעון

מוש לא מתייאש, ואומר elephant ולוחץ על האות e

מושית נזכרת בטיול שלה בספארי מכיתה ג’, וממש רוצה להגיד crocodile, אבל אסור לה כי האות c כבר לחוצה ומותר לה להשתמש רק באותיות שעדיין לא השתתפו במשחק. אז היא מתעשתת ואומרת lion, ומייד לוחצת l.

מוש משיב מלחמה עם hedgehog

ומושית יורה חזרה- giraffe!

כך ממשיך המשחק עד שאחד מהם לא מצליח לחשוב על שם של חיה תוך 10 שניות, כי מה לעשות, לא כולם מכירים את ה- walrus, השעון מצלצל, מוש נפסל ועושה כלים למשך שבוע.

טיפים:

  • אם בוחרים להשתמש בפעילות הזאת במהלך השיעור, אפשר להכין מראש יחד עם התלמידים רשימות מילים עבור קטגוריות שונות בהן מתכננים לשחק, לשלוח אותם הביתה ללמוד אותן טוב טוב בעל פה, ואז לאפשר להם לשלוף את המילים שלמדו במהלך המשחק. עושה פלאים למוטיבציה ללמוד מילים חדשות, במיוחד בפעם השנייה (כלומר משחקים בפעם הראשונה, נתקעים ונפסלים כל שנייה, ולמשחק השני כבר באים מוכנים וערוכים).
  • פחות ממליצה לשחק במשחק הזה עם תלמידים בעלי סף תסכול נמוך. רק עם אלה שאווירת הלחץ הידידותית – תחרותית תדרבן אותם להצליח, ולא תייאש אותם.
  • ישנם ילדים שלא אוהבים את תקתוק השעון של המשחק. הוא מלחיץ אותם או סתם מעצבן אותם. במקרים כאלה אפשר לוותר על הסוללות, ורק להשתמש במכניקה של המשחק, ואת הזמנים לקחת באמצעות הסטופר של הפלאפון או שעון חול פשוט כמו אחד מאלה.
  • אפשר גם לשחק ללא הגבלת זמן, תור תור. כל אחד בתורו צריך להגיד מילה אחת, לא משנה כמה זמן זה יקח לו.

לסיכום, ה-Tapple הוא משחק באמת כייפי ומומלץ בחום. אפשר לשחק עם התלמידים ואפשר גם בפורום משפחתי בשישי בערב, כך שמרווחים פעמיים. גם הוראה חווייתית, וגם בילוי מאתגר, מצחיק, כייפי ורב גילאי.

לרכישה מאמזון >>

לקריאה נוספת- פוסטים מומלצים מהבלוג:

לא על הארטיק לבדו- רעיונות ללמידה יצירתית עם מקלות ארטיק

12 רעיונות לעבודה עם קלפי סיפור

איך לארגן את חומרי הלמידה במרחב הדיגיטלי

כיף שבאתם! תרגישו חופשי לכתוב לי לכל שאלה, הבהרה, רעיון או בקשה.

ואפשר גם כאן:

חץ-49-01-01